مجموعه چاپ سینا
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.

راهنمایی طراحی

طراحی کاور سی دی - مجموعه چاپ سینا

راهنمایی طراحی روی سی دی یا دی وی دی و لت روی قاب DVD

هنگام طراحی چاپ دیجیتال چه شرایطی را باید در نظر داشته باشیم؟

مطالبی که در زیر به آنها اشاره می کنیم برای تمامی چاپ دیجیتال یکسان می باشد و جزء شرایط عمومی آنها می باشد.

مود رنگی چیست؟

مود رنگی طرح حالت‌های متفاوتی دارد که در برنامه‌هایی نظیر فتوشاپ قابل تنظیم می‌باشد. مانند مود رنگی CMYK. این مود رنگی مخفف چهار رنگ اصلی در چاپ می‌باشد که عبارتند از:
Cyan یا آبی، Magenta یا سرخابی، Yellow یا زرد و Black یا مشکی
در طراحی نمونه‌های چاپی باید از مود رنگی CMYK استفاده نمود تا چاپ روی CD و یا DVD از کیفیت مطلوبی برخوردارد شود. در صورت انتخاب نکردن حالت رنگی CMYK و به جای آن استفاده از RGB در طراحی، رنگهایی را سبب می‌شود که در چاپ، تولید آن ممکن نخواهد بود.
بنابراین حتما فایل خود را در رایانه با رنگ‌بندی CMYK تهیه و تماشا کنید تا کمترین مغایرت را با نسخه‌ی چاپی نهایی داشته باشد.

DPI در طراحی به چه معنی می باشد؟

این کلمه مخفف عبارت dot per inch است و مفهوم آن تعداد نقطه در یک اینچ مربع می‌باشد و زمانی که یک تصویر از تعداد نقاط بیشتری در یک اینچ تشکیل شده باشد، از کیفیت بیشتری برخوردار است. برای کیفیت مناسب طرح روی سی دی و یا کاور روی قاب باید DPI آن ۳۰۰ باشد.
مهمترین مسئله برای چاپ مناسب، طراحی خوب و رعایت تمام نکات چاپی در آن می باشد. در صورتی که فایل اولیه شما دارای کیفیت نامناسب و نواقص زیاد باشد، کاری از مجموعه چاپ سینا بر نمی‌آید و شما خود نیز از آن راضی نخواهید بود.

باید توجه داشته باشید فایل‌های ارسالی خود را با ابعاد اصلی و وضوح (dpi 300) Resolution طراحی نمایید. اگر فایل مربوطه را با وضوح پایینتری طراحی کنید، اگرچه شاید طرح شما برای نمایش در کامپیوتر خوب به نظر بیاید، اما در زمان چاپ کیفیت سفارش شما نامطلوب خواهدبود. پس می‌بایست از شروع طراحی، وضوح تصویر (Resolution) خود را درست تنظیم نمایید. چون در صورتی که در انتهای طراحی وضوح تصویر را بیشتر کنید، این کار تاثیری در افزایش کیفیت فایل نداشته و در هنگام چاپ کیفیت نامناسبی خواهد داشت.

اوه! پیشنهاد شده این مطلبو بخونی »   ساخت مولتی مدیا و اتوران

فرمت چاپی چیست؟

معمولا برای چاپ از فرمت های Tif یا PDF و یا JPG استفاده می‌کنند که برای چاپ دیجیتال روی CD فرمت JPG مناسب می‌باشد و از کیفیت خوبی برخوردار می‌باشد. اما باید quality آن را بیشترین حالت یعنی روی عدد ۱۲ در نظر بگیرید.

نحوه طراحی روی CD یا DVD :

طبق تصویر طراحی روی سی دی و یا دی وی دی باید دایره‌ای به قطر ۱۱۶ میلیمتر و اندازه سوراخ وسط سی دی ۲۳ میلیمتر باشد.
همچنین زمان طراحی چاپ روی CD و DVD می‌بایست لبه‌ی بیرونی و لبه‌ی داخی CD باید به اندازه ۵ میلیمتر نوشته یا تصویر خاصی نداشته باشد. زیرا ممکن است در زمان چاپ بخشی از لبه‌های طرح حذف شود.

سایز چاپ سی دی - مجموعه چاپ سینا

نحوه طراحی کاور روی قاب DVD:

همانند تصویر سمت زیر طراحی کاور روی قاب DVD باید مستطیلی به ابعاد مشخص شده در تصاویر زیر باشد. همچنین باید توجه داشته باشید که تصاویر، لوگو و متن در فایل شما باید طوری قرار گیرد که در هنگام ُبرش در چاپخانه آسیبی به آنها وارد نشود. بنابراین می بایست طرح را طوری در فایل خود قرار دهید که تصاویر، متون و لوگو از خطوط فاصله مشخصی داشته باشند، و فاصله آن لبه کار باید 2 میلیمتر باشد.

کاور برای قاب 8 تایی به این شکل باید طراحی شود توجه داشته باشید که عرض عطف (ستون طوسی رنگ) برای قاب های 8، 10 و 12 تایی متفاوت هستند
سایز کاور چاپ سی دی - مجموعه چاپ سینا
کاور قاب DVD تکی ، 2تایی ، 4 تایی و 6 تایی باید به این شکل طراحی شود و 5 میلی متر از دور طرح کاور را برای حاشیه در نظر بگیرید ...
سایز کاور چاپ سی دی - مجموعه چاپ سینا
کاور قاب 10 تایی نیز به این شکل با ابعاد و عرض عطف متفاوت به صورت زیر است ...
سایز کاور چاپ سی دی - مجموعه چاپ سینا
در نهایت کاور قاب 12تایی با عطف عریض تر و ابعاد بزرگتر به این شکل خواهد بود ...
سایز کاور سی دی - مجموعه چاپ سینا
کاور قاب CD های موجود در فروشگاه چاپ سینا نیز باید به ابعاد تصویر بالا طراحی شوند تا نمای زیبا و درستی به قاب ببخشند ...
0
دیدگاه‌های نوشته

*
*