مجموعه چاپ سینا
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.

چاپ و رایت CD, DVD

چاپ و رایت CD - مجموعه چاپ سینا

چاپ و رایت سی دی و دی وی دی چه کاربردهایی دارد؟

با توجه به اینکه امروزه آموزش مدارس و دانشگاه ها و موسسات فرهنگی بصورت غیر حضوری رایج شده، اساتید آموزشگاه ها تمایل دارند که مطالب آموزشی خود را در قالب فیلم آموزشی یا فایلهای PDF و غیره بر روی دی وی دی و یا سی دی چاپ و رایت می کنند و در قالب پکیج های آموزشی به دانش آموزان و دانشجویان خود ارائه می دهند.

با این روش هم در وقت معلمان صرفه جویی می شود و هم اینکه دانش آموزان می توانند چندین بار مبحث آموزشی را دوره ببینند و یادگیری آنها بهتر انجام می شود.

از لحاظ هزینه نیز، این روش بسیار مقرون به صرفه و با کیفیت می باشد.

چاپ فتوگلاسه کاور روی قاب دی وی دی-مجموعه چاپ سینا
چاپ روی دی وی دی و چاپ سی دی - مجموعه چاپ سینا

چاپ روی CD :

برای چاپ سی دی و دی وی دی میتوانیم به ۲ روش عمل کنیم :

روش اول که منسوخ شده است چاپ طرح روی لیبل های پشت چسب دار مخصوص سی دی و دی وی دی است و سپس آن را روی CD و  DVD میچسبانیم .

کار چاپ لیبل سی دی به این صورت انجام می شود که فایل شما توسط دستگاه های رنگی لیزری بر روی لیبل های مات نیم تیغ خورده چاپ شده و به راحتی بر روی CD چسبانده می شوند. کیفیت این نوع از چاپ از سایر چاپ های معرفی شده کمتر است، ولی باز هم برای سی دی و دی وی دی مورد قبول می باشند .

درگذشته به دلیل نبود سی دی و دی وی دی پرینتیبل به جای چاپ روی سی دی و یا چاپ مستقیم روی دی وی دی ابتدا طرح مورد نظر روی لیبل از نوع گلاسه چاپ می شد و بعد روی سی دی ها چسبانده می شد که این کار تقریبا منسوخ شده.

مشکلات و عوامل عدم تایید استفاده از لیبل از دیدگاه متخصصین در زمینه چاپ و تکثیر CD چیست ؟

  1. این روش بخاطر عدم دقیق چسبیدن شدن بروی سی دی باعث می شد که دیسکت ها در درایو به مشکل برخورده  و با چرخش در درایو سی دی بصورت آمبالانس یا درست قرارنگرفتن ، و عدم چرخش لوح فشرده بصورت موازنه بروی اپتیک، باعث قطع و وصلی در اجرای محتوی می شد و این امر در نظر استفاده کنندگان سی دی ناخوشایند بود,

  2. از دیگر معایب چاپ لیبل روی سی دی میتوان به این نکته اشاره کرد که اولا کاری زمان بر است دوما این که عموما چسباندن لیبل ها با دقت انجام نمیشود و کج خورده میشود . نکته مهمتر این است که با چسباندن لیبل سی دی و دی وی دی ها ضخیم میشوند و ممکن است درون رایتر ها به درستی کار نکند.

اوه! پیشنهاد شده این مطلبو بخونی »   راهنمایی طراحی

روش دوم و مرسوم تر هم چاپ روی سی دی به شکل مستقیم است که این عمل طبق بند های بالا روی CD ها و DVD های  پرینتیبل انجام می شود .برای سفارش چاپ روی سی دی و اطلاع از قیمت ها به صفحه چاپ سی دی سایت مراجعه کنید.

 

این نوع از CD ها و DVD  ها از نظر حجم رایت فرقی با دیگر سی دی ها و دی وی دی ها ندارند، جنس سی دی در روش چاپ مستقیم باید از نوع پرینتیبل باشد. این نوع از سی دی ها، به این صورت است که پشت سی دی کاملاً سفید است و شبیه به یک کاغذ می ماند. برای انتخاب بهترین روش چاپ سی دی، جنس آن ها نیز اهمیت دارد. اگر از جنس های نامرغوب استفاده کنید، طبیعی است که نتیجه نهایی آنچنان باب میل تان نباشد.

روش چاپ مستقیم توسط پرینتر های چاپ سی دی انجام می شود .

چاپ CD/DVD به سه روش انجام میگیرد، چاپ افست، چاپ دیجیتال و چاپ سیلک اسکرین که هریک از این روش های چپ سی دی برای چاپ در تیراژهای خاص انجام می پذیرد.در چاپ افست، چاپ بصورت چهار رنگ همزمان توسط دستگاه های افست انجام می شود که از کیفیت فوق العاده بالا ( همانند چاپ افست بر روی کاغذ ) برخوردار می باشد . در صورتی که فایل چاپی شما کیفیت بالایی دارد و انتظار بالاترین کیفیت چاپ را دارید، بایستی از این گزینه استفاده نمایید.

در چاپ سیلک اسکرین، رنگ ها بصورت جداگانه چاپ می شوند، البته در این نوع چاپ معمولا از چاپ تک رنگ تخت استفاده می شود . به دلیل ضخامت رنگ پاشیده شده توسط چاپ سیلک، دوام رنگی این CD ها بسیار بالاتر از سایر چاپ ها می باشد .

در چاپ دیجیتال عمل چاپ توسط پرینترهایی انجام می شود که CD Tray داشته و توانایی چاپ بر روی CD به صورت دیجیتال یا پرینتی را دارند.

اوه! پیشنهاد شده این مطلبو بخونی »   قفل گذاری روی CD

دستگاه های چاپ CD اورجینال فقط تک سی دی چاپ میکنند، با تغییراتی که روی دستگاه هایی مانند اپسون ۱۴۱۰ یا کنون pro 9000 انجام میدهند این دستگاه ها میتوانند در هر سری تعداد شش – هشت و دوازده تا CD  وDVD  چاپ کنند .

دستگاه بزرگ چاپ تصویر روی سی دی - مجموعه چاپ سینا
دستگاه چاپ تصویر روی سی دی - مجموعه چاپ سینا
در روش چاپ مستقیم روی سی دی طرحی که برای چاپ در نظر گرفته شده، به طور مستقیم روی سطح دی وی دی یا سی دی چاپ می شود. طبیعی است که برای چاپ باید سخت افزارهای مورد نیاز را نیز داشت. از جمله سخت افزارهای مورد نیاز، یکی جنس خود CD یا DVD است و دیگری دستگاه چاپ سی دی.
  • عنصر دیگری که در انتخاب بهترین روش چاپ سی دی به صورت مستقیم اهمیت بالایی دارد، دستگاه چاپ سی دی است. امروزه دستگاه‌های متفاوت با مارکها و کارایی‌های متفاوتی در بازار است که این کار را برای شما انجام می‌دهد. با اینکه می‌توانید خودتان دستگاه چاپ مورد نیازتان را خریداری کنید، ولی معمولاً این کار صرفه اقتصادی ندارد. به همین خاطر بهتر است کار را به شرکت‌های چاپ و رایت سی دی و دی وی دی بسپارید. شرکت‌هایی که می توانند در این راه به شما کمک کنند.

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*