مجموعه چاپ سینا
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.

نکات رایت CD و DVD به روش خانگی

نکات-رایت-سی-دی-و-دی-وی-دی| چاپ سینا

انواع رایت محتوا :

نمی‌ توان CDها و DVDها را در زمره تکنولوژهای قدیمی جای داد. همان‌طور که می‌ دانید، فلش مموری ‌ها روز به روز ارزان تر و ذخیره ابری (ذخیره سازی آنلاین داده‌ها بر روی سرورهای مجازی متعدد) نیز مرسوم‌ تر می‌شود.

اما CDها و DVDها همچنان جایگاه خود را در جهان حفظ کرده اند. این لوح ‌های فشرده علاوه بر آنکه قیمت پایینی دارند، آسان ساخته می‌ شوند و اغلب می توان به عنوان نوعی مکانیزم واسط میان وسایل و فرمت های گوناگون داده ای، از آن‌ها بهره برد.

 

۱- رایت دیسک داده

ذخیره داده بر روی CD/DVD در ویندوز، روند مرسوم و مختص به خود را دارد که اغلب بسیار کند و خسته کننده است، در پایان کار نیز دیسک رایت شده قابلیت خوانده شدن توسط وسایل دیگر را ندارد. در نتیجه بهتر آن است که برای رایت CD/DVD از برنامه‌ های مخصوص این‌کار  از جمله نرم‌افزار معروف و کاربردی CD BurnerXP یا ImgBurn استفاده نمایید. این برنامه ‌ها فرایند ذخیره داده بر روی لوح های فشرده را آسان ‌تر کرده و با استفاده از آن‌ها، دیگر نیازی به ذخیره محتوای دیسک در یک پوشه موقت، طی فرایند رایت کردن نیست.

چنانچه از برنامه CD BurnerXP استفاده می ‌کنید، گزینه Data disk را انتخاب نموده، سپس از قسمت موسوم به Browse، پوشه ‌ها و پرونده‌ های مورد نظر برای ذخیره بر روی CD/DVD را انتخاب کرده و آن‌ها را به کادر پایین صفحه بکشید. برای آن‌که بدانید چه میزان از حجم CD پر شده است، نوار نشانگر را تحت نظر بگیرید. در این مرحله بر روی دکمه «Burn» کلیک کنید تا داده‌ ها بر روی آن ذخیره شوند.

در برنامهImgBurn  بر روی عبارت Write files/folders to disk کلیک نموده و سپس فایل ‌های مورد نظر خود را به کادر موجود در سمت چپ صفحه بکشید، آن‌گاه بر روی دکمه Build کلیک کنید، این برنامه نوع پوشه ها و پرونده‌ ها را بررسی می ‌کند و در صورت وجود مشکل، دستورالعمل های اصلاحی برای بهتر رایت شدن دیسک و سازگاری آن با وسایل مختلف ارائه می‌ دهد. در پایان برنامه به کاربر اطلاع می ‌دهد که آیا فرایند ذخیره داده‌ ها با موفقیت انجام شده است یا خیر.

 

۲- ذخیره داده بیش از حجم دیسک

برنامه CD BurnerXP را باز نموده و دیسک مورد نظر خود را در درایو بگذارید. سپس مطابق با دستورالعمل‌­های یاد شده در بخش قبل، پرونده‌ ها و پوشه‌ های مورد نظر خود را به دیسک اضافه کنید. اگر حجم داده های اضافه شده اندکی بیشتر از ظرفیت دیسک شما است، بر روی دکمه «Burn» کلیک کنید و چنانچه هشداری مبنی بر کافی نبودن حجم ذخیره دیسک دریافت کردید، دکمه «Overburn» را انتخاب نمایید. پس از اتمام عملیات، یک‌بار آن را امتحان نمایید تا مطمئن شوید که تمامی داده ها بر روی آن ذخیره شده است. هر چه حجم داده های اضافی بر ظرفیت کم تر باشد، احتمال اینکه در استفاده از آن دچار مشکل شوید هم کم تر خواهد بود.

 

۳- رایت یک دیسک ایمن

آسان­‌ترین روش برای رمزنگاری فایل‌­های موجود بر روی یک دیسک، استفاده از برنامه TrueCrypt است. در این برنامه به ترتیب موارد Create volume>Create a file container>Standard truecrypt volume  را انتخاب نمایید. به منظور مشخص نمودن محل مناسب برای ذخیره فایل دربرگیرنده (Container file) بر روی عبارت Select file کلیک کنید. سپس نام دلخواهی را برای فایل خود وارد نموده و آن را ذخیره کنید. به منظور فرمت کردن درایو ایجاد شده، کلمه عبور را وارد کنید.

بعدها می‌ توانید با استفاده از همین برنامه و کلمه عبور خود حجم درایو ایجاد شده را ارتقا داده و از آن برای ذخیره فایل‌های مهم استفاده نمایید. پس از افزودن فایل های مورد نظر به این درایو، با استفاده از نرم‌ افزار مناسب رایت دیسک، فایل دربرگیرنده را بر روی دیسک ذخیره کنید.

 

۴- سی‌ دی‌ های صوتی

سی دی هایی که در CDخوان ‌های استاندارد پخش می شوند، باید دارای فرمت لوح ‌های فشرده و دیجیتال صوتی.

(Compact Disk Digital Audio) باشند. اغلب فایل‌های موسیقی به صورت فشرده در رایانه ها ذخیره می شوند و برای پخش باید به فرمت دیگری تبدیل شوند که برای انجام این کار نیز برنامه های متعددی وجود دارد که از آن جمله می توان به Windows media player اشاره کرد، اما باید بدانید که کار با برنامه CD BurnerXP آسان‌­تر است.

برنامه را باز نموده و Audio disk را انتخاب نموده و سپس بر روی عبارت OK کلیک کنید. فایل ‌های صوتی مورد نظر خود را از قسمت Browse انتخاب نموده و آنها را به ترتیبی که تمایل دارید روی CD ذخیره شوند، به داخل کادر موجود در پایین صفحه بکشید. یک CD خام را داخل درایو گذاشته و بر روی عبارت Burn کلیک کنید.

 

۵- رایت دیسک­‌های Blue-ray

برای رایت یک دیسک از نوع Blue-ray در وهله اول به خود دیسک و یک درایو برای رایت دیسک نیاز دارید. برای شروع می توانید از برنامه  ImgBurn استفاده کنید. ابتدا برنامه را گشوده و عبارت Write files/folders to disk را انتخاب نمایید. برای ایجاد یک دیسک داده، پرونده‌ ها و پوشه ‌های مورد نظر خود را به خانه موسوم به Source اضافه کنید و چنانچه قصد ایجاد یک دیسک ویدئویی را دارید، باید پوشه‌ای تحت عنوان BDAV یا BDMV و همچنین پوشه ا‌ی به‌نام CERTIFICATE داشته باشید.

پس کافی است این پوشه ها را مرور کرده و آن‌ها را به مجموعه خود بی‌افزایید. حال گزینه Options در سمت راست صفحه و Data Type MODE1/2048 را انتخاب نمایید. در بخش مربوط به سیستم ‌های پرونده (Filesystem)، بر روی عبارت UDF کلیک کرده و در قسمت UDF revision، عدد ۲٫۵۰ را انتخاب نمایید.

حال خانه مربوط به زیرشاخه ‌های تکرارشونده (recursive subdirectories) را علامت بزنید. سپس به منظور اطمینان یافتن از اینکه فضای کافی در اختیار خواهید داشت، در برگه اطلاعات (information) بر روی عبارت محاسبه (Calculate) کلیک کرده و در پایان دکمه Build را انتخاب نمایید و پس از نمایش درخواست، نام مورد نظر را وارد کنید.

 

۶- فایل ‌های بازیابی

در زمان رایت یک دیسک داده ممکن است بخشی از فضای حافظه دیسک خالی بماند که می ‌توانید از آن برای ذخیره سایر فایل‌ های خود استفاده کرده و از این طریق اطمینان پیدا کنید که دیسک مورد نظر شما کاملا پر است. یکی دیگر از استفاده‌ هایی که می ‌توانید از این فضای خالی ببرید، ذخیره فایل ‌های بازیابی مربوط به داده هایی است که بر روی دیسک خود ذخیره کرده‌ اید. QuickPar ابزار مناسب بازیابی و تأیید داده است که با استفاده از آن می‌­توانید، فایل­‌های بازیابی مربوط به فایل های اصلی را تهیه کنید.

مزیت این فایل‌ ها در آن است که در صورت از دست دادن هر یک از نمونه‌های اصلی، می ‌توانید با کمک این فایل ‌های بازیابی و هرآنچه که از داده ‌های اصلی باقی مانده است، برای بازسازی بیت ‌های از دست رفته کمک بگیرید. کافی است برنامه را گشوده و بر روی Add files کلیک کنید و سپس تمامی فایل های مورد نظر خود را به این قسمت اضافه نمایید. حال برای ایجاد فایل های PAR2 بر روی عبارت Create کلیک کنید. پس از اتمام به برنامه رایت دیسک باز گردید، فایل های  PAR2 ایجاد شده را اضافه نموده و دیسک را رایت کنید.

 

۷- دیسک ‌های معیوب

اگر CD یا DVD دارید که اطلاعات را به درستی نمی‌ خواند و اثرانگشت و یا خش محسوسی هم بر روی سطح آن‌ها مشاهده نمی­‌کنید، نگران نباشید! ممکن است بتوانید بخش اعظمی از این داده‌ ها یا بخشی از آن‌ها را با استفاده از نسخه رایگان برنامه ISO Buster نجات دهید. برای این کار دیسک معیوب را داخل درایو گذاشته و برنامه ISO Buster را بگشایید.

اگر سیستم دیسک را تشخیص نداد، بر روی عبارت Refresh کلیک کنید. در اینجا هر یک از مراحل ضبط را بر روی دیسک مشاهده خواهید نمود. گزینه‌ های Extract Session>Extract user data را انتخاب نموده و محلی از دیسک را برای ذخیره این داده‌­ها انتخاب نمایید. در پایان می‌توانید تصویر را گشوده و فایل‌­های سالم را بازیابی کنید.

 

۸- تبدیل کردن به ISO

برنامه ISO Recorder را از آدرس http://isorecorder.alexfeinman.com/w7.htm دریافت نموده و آن را نصب کنید. دیسک مورد نظر برای تبدیل را داخل درایو قرار دهید. در My computer بر روی آن راست کلیک کنید و عبارت Create image را انتخاب نمایید. کادری در صفحه باز می‌ شود که باید با مشاهده تنظیمات آن مطمئن شوید که درایو صحیح را انتخاب نموده اید.

حال محل مورد نظر برای ذخیره فایل تصویری را انتخاب نموده و نام آن را وارد کنید. سپس گزینه Next را انتخاب کرده و تا ایجاد فایل ISO منتظر بمانید. پس از اتمام بر روی عبارت خاتمه (Finish) کلیک کنید. حال می ‌توانید فایل ISO خود را مرور نمایید.

 

نکات رایت خانگی :
 • حتما موقع رایت با نرم افزار های معروف (nero , …) این کار را انجام دهید
 • و از خود برنامه رایت ویندوز استفاده نکنید.نکات رایت سی دی cd یا dvd
 • حداکثر سرعت رایت مطلوب را برای سی دی ۱۶ یا ۲۴ ایکس و برای دی وی دی ۸ ایکس
 • نکات رایت سی دی cd یا dvd انتخاب کنید تا عملیات رایت به آرامی انجام شود.
 • حتما انتهای cd , dvd را ببندید.نکات رایت سی دی cd یا dvd
 • اگر با nero رایت میکنید حتما گزینه verify را علامت بزنید تا بعد از رایت یکبار cd , dvd از اول
 • تا آخر از نظر سلامت رایت چک شود.نکات رایت سی دی cd یا dvd
 • بعد از رایت حتما cd یا dvd را داخل کاور های مخصوص بگذارید تا از خط و خش محافظت شوند.
 • برای استفاده از cd و dvd حتما از کناره ها آن را بردارید تا دستتان روی قسمت رایت برخورد نداشته باشد.
 • در حال حاضر بهترین رایتر ها برای رایت و اجرا به ترتیب برندهای ASUS، SAMSUNGو PIONEERمی باشد.
 • محیط رایت باید به دور از گرما و گرد غبار باشد.
 • پس از ۲ الی ۳ بار رایت کردن در صورت داغ شدن رایتر ها، حتما حد اقل به مدت ۱۰ دقیقه از رایت کردن خود داری نمایید.
 • درصورت داغ شدن رایتر ها برای سریعتر خنک شدن ، درب رایتر ها در حالت باز باشد.
 • درصورت کثیف شدن محل قرار گیری دیسک حتما با الکل محل را تمیز فرمایید.
 • درصورت مواجه شدن با مشکل رایت یا اجرا شدن دیسک ها، برای اطمینان از اینکه رایتر مشکلی ندارد حتما دیسک ها را با یک رایتر جدید ، تست نمایید.
 • حتی المقدور سعی نمایید ،حداکثر ظرفیت سی دی برای رایت شدن ۶۹۰ مگابایت و برای دی وی دی ۴٫۲ گیگابایت باشد .چون هر چقدر اطلاعات به انتهای دیسک نزدیکتر باشد. بیشتر در معرض آسیب می باشد.
 • این نکته را درنظر داشته باشید که نحوه محاسبه ظرفیت در کامپیوتر با نحوه محاسبه شرکت های تولید کننده رسانه های ذخیره سازی اطلاعات (سی دی ، دی وی دی ، هارد ، فلش و …) تفاوت دارد .
 • قابل ذکر است که تمامی CD هایی که در فراید چاپ و رایت استفاده می شوند Grade A و از بهترین کارخانه های تولیدی تهیه می شود.

 

توضیحی مختصر درباره تکثیر با دستگاه داپلیکیتور

زمانی که صحبت از تکثیر یک دیسک لیزری به میان می‌آید، دیگر نمی‌توان به رایتر‌های معمولی خانگی امید داشت.

زیرا اولا مدت زمان زیادی طول می‌کشد تا بتوان تعداد زیادی دیسک را کپی کرد و ثانیا در کنار این صرف زمان، زحمت زیادی نیز متوجه کاربر می‌شود و او را از این کار خسته خواهد کرد. هر زمان که قرار است کاری زمان‌بر، خسته‌ کننده و تکراری انجام شود، طراحان سخت‌افزار به این فکر می‌افتند که چگونه می توان این کار را به رایانه محول کرد. برای این کار نیز راه‌حلی که پیشنهاد کرده‌اند تکثیر کننده CD یا DVD و به اصطلاح CD/DVD Duplicator است.

 

DVD Duplicator :

این دستگاه وسیله‌ای است که می‌تواند به طور همزمان چند دیسک را از روی نسخه اصلی آن رایت کرده و تحویل دهد.

تعداد دیسک‌هایی که می‌تواند به طور همزمان توسط این دستگاه رایت شود به مدل و نوع آن بستگی دارد. مثلا یک مدل از این دستگاه‌ها می‌تواند تا ۲۰ عدد دیسک را به طور همزمان رایت کند.

در مورد این دستگاه‌ها ذکر دو نکته خالی از لطف نیست. اولا آنها می‌توانند به طور مستقل از رایانه عمل کنند و کنترل و کار با آنها با استفاده از دکمه‌ها و نمایشگر روی آنها انجام می‌شود.

ثانیا برخی از این دستگاه‌ها قابلیت سری شدن با یکدیگر را دارند، به عبارتی می‌توان با بستن هر تعداد (حداکثر تا ۲۵۵ دستگاه)‌ به یکدیگر، تعداد دیسک‌های رایت شده نهایی به صورت همزمان را افزایش داد.

به عنوان مثال با سری کردن ۱۰ عدد تکثیر کننده ۲۰ تایی می‌توان پس از گذشت چند دقیقه ۲۰۰‌ نسخه از یک DVD را از آنها دریافت کرد. معمولا این‌ گونه تکثیرکننده‌ها از تعدادی رایتر معمولی تشکیل می شوند و به ‌Tower Duplicator‌ یا manual Duplicator نیز معروفند.

 

نکات رایت با داپلیکیتور :

 • برای استفاده از CD در کامپیوتر یا لپ تاپ و یا دستگاه پلیر خانگی، باید اطلاعات مورد نظر بر روی آن رایت شود تا قابل اجرا باشد. ظرفیت هر سی دی ۷۰۰ مگابایت برابر با ۸۰ دقیقه می باشد. انجام این کار با درایوهای نوری یا اصطلاحا CD Writer یا سی دی رایتر که بر روی کامپیوترها یا لپ تاب ها نصب می باشد، صورت می پذیرد.
 • اما برای تکثیر انبوه آن از دستگاهی به نام داپلیکیتور استفاده می شود. داپلیکیتور از چند بخش تشکیل شده است. اول Case که همه قطعات به صورت کاملا مرتب داخل آن پیچ می شود تا تکان نخورد. بخش اصلی آن برد داپلیکیتور می باشد که فرمان خواندن اطلاعات را به CD-ROM که یک درایو می باشد و رایت اطلاعات را به CD-WRITER که چند درایو می باشد می دهد. قسمت دیگر پاور می باشد که برق این مجموعه را تأمین می کند و یک فن بزرگ بر روی آن تعبیه شده که گرمایی را که از این فرایند تولید می شود را به همراه چند فن کوچک تر که بر روی بدنه کیس نصب شده است به خارج از آن هدایت می کند.
 • حال یک CD که اطللاعات داخل آن ذخیره شده را داخل سی دی رام قرار می دهیم و سی دی های خام را داخل سی دی رایترهای دیگر که تعداد آن بین یک تا یازده عدد می باشد قرار می دهیم. از روی دستگاه برد سرعت رایت و بقیه موارد را مشخص می نماییم و دکمه شروع را فشار می دهیم. حال ابتدا اطلاعات از روی سی دی مستر خوانده می شود و بر روی سی دی خام رایت می شود. برای اطمینان بیشتر سرعت رایت را ۱۶x قرار می دهیم. در حین انجام این کار اگر اطلاعات به درستی بر روی لوح قرار نگیرد و یا آن لوح ایراد داشته باشد، برد دستگاه آن را تشخیص داده و روی صفحه دیجیتالی نشان می دهد و ما می توانیم آن را از بقیه سی دی ها جدا کنیم.
 • هنگام رایت با داپلیکتور برای انتخاب سرعت رایت می توانید با ورود به Setup و انتخاب گزینه Write Speed سرعت را تنظیم نمایید.
 • برای اطمینان از درست رایت شدن دیسک ها توسط داپلیکیتور می توانید در Setup گزینه Verify را انتخاب نمایید تا از صحیح رایت شدن دیسک ها اطمینان حاصل فرمایید.
 • برای رایت کردن توسط داپلیکیوتر کلیه رایتر های دستگاه از یک برند باشد.
0
دیدگاه‌های نوشته

*
*